דף הבית מפת האתר עזרה לאתר בערבית English לאתר ברוסית כתוב לנו
  סמל מדינת ישראל
  חיפוש מתקדם
רשות מקרקעי ישראל היא הגוף המנהל על פי חוק, החל מ-1960, את קרקעות המדינה, קק"ל, ורשות הפיתוח. הרשות עוסקת ביצירת עתודות קרקע, בשיווק המקרקעין ובניהולם.
מקרקעין - מידע ושירות הרשות ופעולותיה מדיניות מקרקעין טפסים וחוזים הסברים ונהלים לאן לפנות

www.Land.gov.il          הרשות ופעולתיהחדש ברשות הודעות הדוברת      
 הסכם העקרונות עם קק"ל נחתם (תאריך פרסום: 7/6/2009) 

נחתם הסכם העקרונות בין המדינה לקק"ל שיאפשר העברת בעלות לכל החוכרים על קרקעות בניהול המינהל

 

בתום מו"מ שהתקיים כחודשיים אישר דירקטוריון קק"ל את  הסכם העקרונות בין המדינה לבין קק"ל הנוגע לניהול קרקעות קק"ל במסגרת הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל.  

בצוות שניהל את המו"מ היו חברים בין היתר: ירון ביבי, מנהל המינהל, מנחם ליבוביץ, קק"ל, שרון גמבשו, מ. האוצר, אודי ניסן, הרשות לחברות ממשלתיות .

 

על מנת לשמור על עקרונות קק"ל במסגרת הרשות שתוקם הוסכם כי יבוצעו חילופי קרקעות בין קק"ל למדינה.  בתמורה לקרקעות מבונות במרכז הארץ תקבל קק"ל קרקעות בנגב ובגליל.

 

חילופין אלו יאפשרו מחד  את העברת הבעלות לידי החוכרים גם על קרקעות שהיו  עד כה בבעלות קק"ל,    ומאידך  יאפשרו לקק"ל לשמור על עקרונותיה בנושא שמירה על בעלותה  על הקרקע על ידי חילופי קרקעות.  הקרקע החלופית תינתן מתוך מאגר קרקעות שיוסכם בין המדינה לקק"ל.

 

בהסכם   נקבע כי  קק"ל תעביר לבעלות המדינה קרקעות מבונות במרכז הארץ תמורת קרקעות פנויות בנגב ובגליל היות ובמרכז הארץ נמצא אחוז גבוה מהקרקעות המבונות בבעלותה :

כשליש  מכלל הקרקעות במחוז מרכז של המינהל הם בבעלות קק"ל,  במחוז ת"א לבדו- בו כמחצית הקרקע היא פרטית-  שיעור קרקעות קק"ל כשליש מהקרקע שמנהל המינהל.  במחוז ירושלים   ( הכולל גם את אזור מטה יהודה, אשדוד, ק. גת , ואשקלון) מהוות קרקעות קק"ל גם כן כשליש מכלל הקרקעות. במחוז הצפון שיעור קרקעות קק"ל הוא 23% ובמחוז חיפה 22%.  .  במחוז הדרום שיעור קרקעות קק"ל כאחוז אחד בלבד.

 

ההסכם יאפשר להעניק בעלות מלאה   ל200,000 חוכרים המתגוררים בבניה רוויה (דירות)  על קרקעות קק"ל ולכ 90,000 חוכרים בבניה נמוכה,  רובם ללא תמורה וחלקם בתשלום לפי החלטת הממשלה.

 

 דף זה התעדכן בתאריך
כל הזכויות שמורות 2015(c) .
המידע ניתן כשירות לציבור ולא יכול לשמש כעילה לתביעה כלשהי אודות         תנאי שימוש